Strona główna

Uczniowie klas Przysposabiających do Pracy Nr 5 pod opieką nauczycieli p. Elżbiety Pędzich i p. Joanny Górskiej uczestniczyli w warsztatach „Wilanowskie obserwatorium przyrody”, które odbyły się  w Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Oprawę pałacu w Wilanowie stanowią wspaniałe, królewskie ogrody oraz malownicze parki krajobrazowe zwane angielskimi. Aby zostać badaczem przyrody, nie trzeba jeździć na koniec świata! W ogrodach królewskich spotkać można bajecznie kolorowe ważki, posłuchać ptasich śpiewów czy poznać drzewa z różnych stron  świata.

Wyruszając na niezwykłe spotkanie z przyrodą uczestnicy poznawali współczesne formy  jej obserwowania.  Wyposażeni w niezbędny sprzęt badacza przyrody – lupy, mikroskopy terenowe i lornetki poznawaliśmy mikroorganizmy wilanowskich ogrodów w postaci porostów oraz zastanawialiśmy się nad ich funkcją w przyrodzie. Podczas wyprawy do parku, który kryje w sobie wiele urokliwych zakątków przyglądaliśmy się rodzimym i obcym gatunkom drzew.

Odkrywając bogactwo natury przypałacowych ogrodów barokowych dowiedzieliśmy się, jakie rośliny i zwierzęta można spotkać w wilanowskich ogrodach, oraz  nauczyliśmy się je rozpoznawać, na chwilę przenosząc się w czasy króla Jana III Sobieskiego i królowej Marii Kazimiery.

Praca w ogrodzie  przynosi dużo radości i satysfakcji. Król Jan III Sobieski z przyjemnością zajmował się ogrodami oraz dbał o to, aby zachwycały pięknem i oryginalnością.  Podczas zajęć edukacyjnych poznaliśmy także sposoby  przystosowania zwierząt do życia na lądzie(w parku) oraz w wodzie (w Jeziorze Wilanowskim). Zastanawialiśmy się również nad rolą człowieka w kształtowaniu środowiska przyrodniczego.

Uczestnicząc w warsztatach przyrodniczych z  wykorzystaniem różnorodnych pomocy dydaktycznych uczniowie mieli okazję do wykonywania prostych eksperymentów w plenerze, poznawania tajników wilanowskich ogrodów i parków oraz poszerzenia  wiedzy przyrodniczej, uwrażliwiając się na potrzebę ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

 

Partnerzy

MEN MKO Biuro Edukacji Szkoła W Ruchu
© 2024 Zespół Szkół Specjalnych nr 85
Wykonanie: Solmedia.pl